logo
3 lata temu

Jak rozwój e-commerce wpływa na usługi B2B?

Digitalizacja rynku postępuje w niezwykle dynamicznym tempie, a oszczędności i automatyzacja działań skłaniają firmy do błyskawicznego wdrażania innowacyjnych narzędzi. Okazuje się, że największym beneficjentem tego trendu mogą być… marketerzy.

Zmiany, zmiany, zmiany – kilka statystyk

Jeszcze w 2013 roku większość polskich firm rozpoczynała poszukiwanie dostawców i partnerów biznesowych od pytania o rekomendację znajomych z branży lub przeglądania baz teleadresowych. Niezwykle popularne były także katalogi ofertowe oraz wyszukiwanie kontrahentów bezpośrednio przez wyszukiwarkę Google.

W efekcie, większość z nich znajdowała partnera do współpracy w przeciągu 1 do nawet 3 dni, ale aż 10% firm potrzebowało na to ponad tygodnia. Dość czasochłonny był również proces sprawdzania wiarygodności dostawców, gdyż aż 37% organizacji musiała tej czynności poświęcać nawet 3 dni.

Powtórzenie badań przez serwis Aleo wykazało, że już w 2016 roku połowa firm weryfikowała kontrahenta w mniej niż 24h. Skrócił się także czas poświęcony na samo znalezienie wykonawcy: 30% organizacji znajdowało potencjalnych partnerów biznesowych w przeciągu już tylko jednego dnia. Tak dynamiczne zmiany były naturalną konsekwencją cyfrowej rewolucji i coraz bardziej powszechnego wykorzystywania digitalowych systemów i platform w branży B2B. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że to sektor B2C przetarł szlaki i wyznaczył nowe trendy działań w sferze relacji biznesowych.

Nawyki z B2C niezwykle szybko przenoszą się do B2B

Przyzwyczajenia z zakupów online w sferze B2C przenoszą się do sfery B2B w niezwykle naturalny sposób. Porównywarki cen, kojarzone dotychczas głównie z nabywaniem butów czy komputerów, stają się dziś podstawowym narzędziem pracy przy wyborze firm, z którymi chcielibyśmy współpracować – korzysta z nich ponad 65% przedsiębiorstw. Równie popularne stały się elektroniczne zapytania ofertowe (64%) oraz przeprowadzanie przetargów elektronicznych czy też ocenianie kontrahentów w sieci (36%).

Trend ten nie wydaje się być zaskakujący. Firmy postrzegają platformy elektroniczne jako zdecydowanie bardziej transparentny i oszczędny sposób współpracy z innymi przedsiębiorstwami. Wskazują także na możliwość odciążenia managerów poprzez automatyzację i przyspieszenie działań – od wyboru dostawcy, poprzez negocjacje i sam proces zakupowy.

Wygoda „osobistych” zakupów skłania zatem firmy do poszukiwania podobnych rozwiązań w budowaniu relacji biznesowych z kontrahentami. Możliwość łatwego wyszukania i porównania kontrahentów, jak również nawiązania współpracy bezpośrednio przez onlinową platformę również skłania do korzystania z tego rodzaju rozwiązań. Jak z postępującej rewolucji w B2B mogą skorzystać marketerzy? Już spieszymy z odpowiedzią.

Ułatwienia dla marketerów

Digitalowa transformacja nie ominęła też branży marketingowej. Dziś problemem nie jest jednak sam dostęp do cyfrowych narzędzi, a raczej ich nadmierna ilość, co sprawia, że niełatwo jest znaleźć system dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. CRM, platformy do Content Managementu, Marketing Automation czy bazujące na sztucznej inteligencji systemy analityczne – przykłady cyfrowego wsparcia dla marketerów można by wymieniać w nieskończoność.

Sektor B2B potrzebuje jednak wyspecjalizowanych narzędzi. Dla marketerów szczególnie ważnym i nierzadko problematycznym obszarem jest komunikacja z potencjalnym podwykonawcą – np. w obszarze realizacji przygotowanego briefu. Kłopotliwe jest także znalezienie kontrahenta, który najlepiej pasuje do specyfiki danego projektu marketingowego oraz posiada odpowiednie kompetencje i zasoby do realizacji projektu.

Jak wynika z danych przytoczonych kilka akapitów wyżej, „porównywarki cenowe” czy przetargi elektroniczne stają się powoli standardem w B2B. Dlaczego więc nie wykorzystać ich w nawiązywaniu współpracy z agencjami reklamowymi? Dlaczego nie przekazać najbardziej problematycznych zadań zautomatyzowanej platformie i skorzystać z przygotowanych przez nią rozwiązań?

brief4U.com – jak znaleźć najlepszą agencję do projektu marketingowego?

Powyższe pytanie zadali sobie twórcy brief4U i zaproponowali pierwszą w Polsce platformę kojarzącą marketerów z agencjami reklamowymi. W ramach omawianego serwisu marketer uzyskuje dostęp do bazy ponad 400 agencji reklamowych, oferujących usługi w ramach wszystkich kanałów i charakterów komunikacji marketingowej. Czyni to z brief4U niezwykle ciekawy przykład digitalowej rewolucji, jaka w ostatnim czasie nastąpiła w obszarze B2B.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje platforma brief4U?

Jej fundamentem jest dostęp do największej bazy agencji reklamowych w kraju. Przy wyborze konkretnej z nich możemy kierować się:

Brief4U oferuje także wsparcie w stworzeniu profesjonalnego briefu. Nadrzędnym celem jest przygotowanie go w taki sposób, aby był on jak najbardziej przejrzysty i czytelny dla każdej ze stron procesu, a jednocześnie zawierał wszystkie kluczowe informację niezbędne do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów marketingowych.

W kolejnym kroku platforma dopasowuje agencje, które mają szansę w największym stopniu odpowiedzieć na nasze potrzeby. Brief4U bierze także pod uwagę oceny innych użytkowników za realizację projektów podobnych do naszego. Ostateczny wybór, którą agencję zaprosimy do projektu, zawsze jednak należy do marketera.

Ułatwiajmy sobie życie!

Największa, w pełni sprofilowana i cyklicznie aktualizowana baza agencji reklamowych oraz zautomatyzowany proces wyboru najlepiej dopasowanych podmiotów do danego projektu to narzędzia, których profesjonalni marketerzy potrzebowali na długo przed nadejściem digitalowej rewolucji. Ponadto transparentność całego procesu oraz mnogość dodatkowych opcji czynią z brief4U system, który ma szansę znacząco ułatwić codzienne działania w pracy marketera.

Co więcej, serwis brief4U to także narzędzie dla drugiej strony transakcji – agencji reklamowej. Nowi podwykonawcy mogą samodzielnie (i nieodpłatnie!) zgłosić swój akces do bazy brief4U, jak również zostać manualnie wybrani przez marketerów, którzy chcą uwzględnić konkretnego kontrahenta w swoim procesie przetargowym.

Nadal zastanawiasz się w jaki sposób ułatwić sobie codzienną pracę? Nie trać więcej czasu na żmudne przygotowywanie briefu i nieefektywne procesy przetargowe. Już dziś zarejestruj się na brief4U.com i skorzystaj z szeregu możliwości, jakie oferuje Ci ta innowacyjna platforma.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.