logo
2 lata temu

Czy z polską agencją można podbijać rynki zagraniczne?

Niezwykle budujący obraz rodzi się po analizie zasięgu międzynarodowego działania polskich agencji reklamowych. Co trzecia z nich deklaruje oferowanie swoich usług poza granicami naszego kraju. Wśród zagranicznych rynków, najczęściej obsługiwanych przez polskie agencje, zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się rynek niemiecki - aż 23% agencji deklaruje działalność na terenie tego kraju.

Równie wysoko uplasowany jest rynek brytyjski - 17% agencji świadczy tam swoje usługi. Natomiast stosunkowo dużo agencji rozwija się również w oparciu o klientów z najważniejszych krajów Europy Środkowej tj. Czechy - 12% agencji z bazy platformy brief4u.com, Słowacja, Węgry i Rumunia, odpowiednio po 9%, 8% i 7% agencji znajdujących się w bazie brief4U.com. Jest to w pewnym stopniu zbieżne z trendem rynkowym obserwowanym w wybranych przedsiębiorstwach międzynarodowych, które coraz częściej centralizują swoje działania marketingowe w ramach kilku rynków Europy Centralnej i niejednokrotnie decydują się prowadzić je z polskich oddziałów.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w ramach TOP 5 krajów obsługiwanych przez polskie agencje reklamowe znajdziemy również Francję. Biorąc pod uwagę wielkość i atrakcyjność tego rynku oraz fakt działania na rynku krajowym wielu dużych firm wywodzących się z Francji, nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem.

Interesujące dane otrzymaliśmy również podczas analizy ilości agencji z wybranych dużych polskich miast, które deklarują świadczenie usług na rynkach zagranicznych w porównaniu do całkowitej ilości agencji z tych miast znajdujących się w bazie serwisu brief4u.com. W takim ujęciu to nie Warszawa wiedzie prym, a agencje zlokalizowane głównie w miastach na ścianie zachodniej naszego kraju (Szczecin - 80%, Poznań - 34%, Zielona Góra - 33%), na południu kraju (Katowice - 50%, Wrocław - 44%, Kraków - 27%) oraz w Trójmieście.

Oczywiście wysoki procent agencji działających międzynarodowo w poszczególnych miastach wynika przede wszystkim ze znacznie mniejszej bazy agencji w nich zlokalizowanych w porównaniu z Warszawą, jak również z bliższej geograficznej lokalizacji rynków zagranicznych tych miast (np. Szczecin, Wrocław – Niemcy) oraz, przede wszystkim, z większej atrakcyjności i konkurencyjności polskich usługodawców w porównaniu z podmiotami lokalnymi na rynkach docelowych.

Dodatkowo, nakładając profile działalności agencji na powyższy obraz, zobaczymy wysoki poziom specjalizacji wśród agencji zlokalizowanych poza stolicą kraju, podczas gdy warszawskie agencje to głównie podmioty deklarujące szerokie kompetencje oraz obsługujące zazwyczaj duże korporacje międzynarodowe, które prowadzą działania z Polski dla całego regionu Europy Środkowej.

Co ciekawe, wielkość polskich agencji ma również wpływ na międzynarodowy zakres ich działania. Duże agencje zatrudniające powyżej 20 pracowników znacznie chętniej i częściej deklarują świadczenie usług na rynkach zagranicznych niż mniejsze podmioty. Im mniejsza agencja, tym mniejsze szanse, że będzie ona realizować projekty na rynkach innych niż krajowy. Wielkość polskich agencji reklamowych została szczegółowo omówiona we wpisie Mała czy duża agencja reklamowa - jaką wybrać?

Przedstawiona analiza polskich agencji reklamowych prezentuje zaledwie część danych gromadzonych na platformie przetargowej brief4u.com, które mogą być niezwykle przydatne w codziennej pracy marketerów. Pokazuje ona złożoność rynku komunikacji marketingowej w zestawieniu z wiedzą, jaką masz na jego temat jako marketer. Zarazem pozwala uświadomić sobie, na ile rozwiązania technologiczne mogą być pomocne i usprawniać poruszanie się po nim.

Właśnie po to, aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji reklamowych powstał serwis brief4U.com, który w jednym miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji reklamowych wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym brief4U.com pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji pod kątem każdego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i sprawnym przeprowadzeniu procesu przetargowego. Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się na brief4U.com i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiała Twoją codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.