logo
3 lata temu

Jak dobrze napisać brief dla agencji?

Czym jest brief marketingowy? Dlaczego jest tak ważny i w jaki sposób go napisać, aby stał się źródłem inspiracji dla agencji, a nie tylko kolejnym bezwartościowym dokumentem na biurku Account Managera?

Brief jest kluczowym dokumentem stosowanym w komunikacji klienta (marketera) z agencją reklamową. Jest on zbiorem wszystkich informacji, jakie marketer posiada, dotyczących zadania, które zleca agencji. Jest to równocześnie forma oficjalnej komunikacji klienta z agencją. Co więcej, to głównie od niego zależy sukces lub niepowodzenie planowanych działań marketingowych, dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie briefu.

Zadaniem briefu jest rzetelne przekazanie jak największej ilości informacji o zaplanowanym projekcie, istotnych z perspektywy celu projektu, oczekiwań marketera, ale również otoczenia konkurencyjnego i wszelkich innych, często nietypowych, sytuacjach, które pomogą agencji lepiej zrozumieć nasze potrzeby. Zatem dobrze przygotowany brief powinien ułatwić współpracę marketera z agencją oraz dać agencji pełen pogląd na jego oczekiwania, co w efekcie przyniesie wymierne korzyści w postaci efektywnie przygotowanej kampanii marketingowej.

Zatem jak powinien wyglądać dobrze przygotowany brief?

Choć nie ma jednoznacznej formy briefu, uznaje się, że to właśnie forma pisemna jest tą najwłaściwszą i najczęściej wybieraną przez zarówno marketerów jak i agencje. Przewaga formy pisemnej nad ustną bierze się głównie stąd, iż daje nam pewność, że żadna z przedstawionych przez nas informacji nie zostanie przypadkowo pominięta.

Prawidłowo przygotowany brief powinien zawierać jak najwięcej precyzyjnych informacji, tak, aby zadanie zlecane agencji było jak najbardziej konkretne i zrozumiałe. To daje pewność, że nasze cele i wymagania zostaną właściwie odczytane przez agencje, pomaga w uniknięciu niejasności oraz minimalizuje ryzyko błędnego zrozumienia briefu, co niestety często się zdarza w przypadku tzw. „byle jakich” dokumentów. Dobrze napisany brief zwiększa również szanse na podniesienie skuteczności i osiągnięcie pożądanego efektu w przygotowywanej przez agencje kampanii marketingowej.

Od czego zacząć podczas pisania briefu?

Nie ma jednego uniwersalnego szablonu briefu, tak samo jak nie ma jednej uniwersalnej recepty na sukces kampanii marketingowej. Za każdym razem brief musi zostać starannie przemyślany i rzetelnie dopasowany do potrzeb konkretnego projektu. Aczkolwiek, możemy wyróżnić kluczowe składniki, których nie może zabraknąć w żadnym briefie marketingowym.

Przed rozpoczęciem pracy nad briefem upewnij się, że zarezerwowałeś sobie odpowiednio dużo czasu. Brief nie jest dokumentem, który stworzysz w godzinę lub dwie. Rzetelne przygotowanie briefu może zająć Ci nawet kilka dni. Pamiętaj również o tym, że brief powinien być napisany prostym i zrozumiałym językiem. Nie jest to dokument, który staramy się wypełnić jak największą liczbą często niepotrzebnych słów. Tutaj liczą się konkretne dane i informacje potrzebne do zrozumienia naszych celów i przygotowania możliwie jak najbardziej efektywnej kampanii marketingowej.

Czego nie może zabraknąć w dobrze przygotowanym briefie?

Podstawowym elementem, który powinien znaleźć się w briefie, jest dokładny opis produktu lub usługi, dla której chcemy przygotować kampanię marketingową. Ty znasz swój produkt najlepiej, dlatego opisz go dokładnie, dodaj jego wizualizację i logo, dzięki temu oszczędzisz czas agencji na robienie niepotrzebnego researchu, a agencja będzie mogła w 100% skupić się na zaplanowaniu dla Ciebie działań marketingowych.

Następnie dokładnie sprecyzuj cel, jaki chcesz osiągnąć poprzez zaplanowaną kampanię marketingową. Jeśli chcesz, aby agencja wykorzystała konkretne nośniki reklamowe – zaznacz to lub daj agencji znać, że dajesz jej dowolność w doborze najlepszych jej zdaniem nośników dla przygotowywanej kampanii.

W dalszej części briefu dokładnie scharakteryzuj otoczenie konkurencyjne Twojego produktu/usługi oraz główne wyzwania, które przed Wami stoją, a zamawiana kampania ma pomóc w ich sprostaniu.

Ostatnia część briefu powinna zawierać sprawy organizacyjne tj. wysokość budżetu przeznaczonego na planowaną kampanię, termin przesyłania ofert i realizacji projektu oraz ewentualne ograniczenia, o których chcesz poinformować agencję. Warto tutaj również wspomnieć o kryteriach, jakimi będziesz się posługiwał przy wyborze oferty, co w znacznym stopniu ułatwi agencjom przygotowanie wartościowej propozycji.

Reasumując, brief jest niezwykle ważnym dokumentem, którego jakość w dużym stopniu przekłada się na efektywność przygotowywanych kampanii. Nie ma jednego uniwersalnego szablonu briefu, gdyż każde zlecenie jest inne, dotyczy różnych produktów lub usług i ma odmienne cele, jakie chcemy osiągnąć. Istnieje jednak zbiór standardowych elementów, których nie może zabraknąć w profesjonalnie napisanym briefie. Do marketera należy wybór najbardziej odpowiednich z nich, tak, aby w efekcie we współpracy z agencją, stworzyć jak najbardziej efektywną kampanię marketingową.

Gdzie szukać pomocy w przygotowaniu profesjonalnego briefu?

Aby ułatwić Ci napisanie briefu, w którym nie zostaną pominięte żadne kluczowe elementy i informacje, we współpracy z najlepszymi agencjami reklamowymi i marketerami, przygotowaliśmy autorski szablon briefu, który w przyjazny i intuicyjny sposób pomoże Ci przygotować profesjonalny dokument i jednocześnie zaoszczędzi Twój czas. W ramach naszego briefu podpowiemy Ci, które elementy dokumentu są obowiązkowe dla Twojego projektu oraz zasugerujemy co jeszcze warto w nim zawrzeć.

Załóż konto w brief4U

Pamiętaj, dobrze przygotowany brief nie tylko pomaga w stworzeniu lepszych kampanii marketingowych, ale również oszczędza czas, zarówno marketera jak i agencji, który często tracony jest na niepotrzebne doprecyzowywanie szczegółów, kosztem pracy nad możliwie najlepszą ofertą dla Ciebie. Pamiętaj to od jakości ofert jakie otrzymasz w odpowiedzi na Twój brief zależy sukces Twojej marki!

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.