logo
2 lata temu

Jak napisać dobry brief kreatywny?

Choć nie ma jednoznacznej formy briefu, uznaje się, że to właśnie forma pisemna jest tą najwłaściwszą i najczęściej wybieraną przez zarówno marketerów jak i agencje. Przewaga formy pisemnej nad ustną bierze się głównie stąd, iż daje nam pewność, że żadna z przedstawionych przez nas informacji nie zostanie przypadkowo pominięta.

Prawidłowo przygotowany brief powinien zawierać jak najwięcej precyzyjnych informacji, tak, aby zadanie zlecane agencji było jak najbardziej konkretne i zrozumiałe. To daje pewność, że nasze cele i wymagania zostaną właściwie odczytane przez agencje, pomaga w uniknięciu niejasności oraz minimalizuje ryzyko błędnego zrozumienia briefu, co niestety często się zdarza w przypadku tzw. „byle jakich” dokumentów. Dobrze napisany brief zwiększa również szanse na podniesienie skuteczności i osiągnięcie pożądanego efektu w przygotowywanej przez agencje kampanii marketingowej.

Czego nie może zabraknąć w dobrze przygotowanym briefie?

Podstawowym elementem, który powinien znaleźć się w briefie, jest dokładny opis produktu lub usługi, dla której chcemy przygotować kampanię marketingową. Ty znasz swój produkt najlepiej, dlatego opisz go dokładnie, dodaj jego wizualizację i logo, dzięki temu oszczędzisz czas agencji na robienie niepotrzebnego researchu, a agencja będzie mogła w 100% skupić się na zaplanowaniu dla Ciebie działań marketingowych.

Następnie dokładnie sprecyzuj cel, jaki chcesz osiągnąć poprzez zaplanowaną kampanię marketingową. Jeśli chcesz, aby agencja wykorzystała konkretne nośniki reklamowe – zaznacz to lub daj agencji znać, że dajesz jej dowolność w doborze najlepszych jej zdaniem nośników dla przygotowywanej kampanii.

W dalszej części briefu dokładnie scharakteryzuj otoczenie konkurencyjne Twojego produktu/usługi oraz główne wyzwania, które przed Wami stoją, a zamawiana kampania ma pomóc w ich sprostaniu.

Ostatnia część briefu powinna zawierać sprawy organizacyjne tj. wysokość budżetu przeznaczonego na planowaną kampanię, termin przesyłania ofert i realizacji projektu oraz ewentualne ograniczenia, o których chcesz poinformować agencję. Warto tutaj również wspomnieć o kryteriach, jakimi będziesz się posługiwał przy wyborze oferty, co w znacznym stopniu ułatwi agencjom przygotowanie wartościowej propozycji.

Reasumując, brief jest niezwykle ważnym dokumentem, którego jakość w dużym stopniu przekłada się na efektywność przygotowywanych kampanii. Nie ma jednego uniwersalnego szablonu briefu, gdyż każde zlecenie jest inne, dotyczy różnych produktów lub usług i ma odmienne cele, jakie chcemy osiągnąć. Istnieje jednak zbiór standardowych elementów, których nie może zabraknąć w profesjonalnie napisanym briefie. Do marketera należy wybór najbardziej odpowiednich z nich, tak, aby w efekcie we współpracy z agencją, stworzyć jak najbardziej efektywną kampanię marketingową.

Gdzie szukać pomocy w przygotowaniu profesjonalnego briefu?

Aby ułatwić Ci napisanie briefu, w którym nie zostaną pominięte żadne kluczowe elementy i informacje, we współpracy z najlepszymi agencjami reklamowymi i marketerami, przygotowaliśmy autorski szablon briefu, który w przyjazny i intuicyjny sposób pomoże Ci przygotować profesjonalny dokument i jednocześnie zaoszczędzi Twój czas. W ramach naszego briefu podpowiemy Ci, które elementy dokumentu są obowiązkowe dla Twojego projektu oraz zasugerujemy co jeszcze warto w nim zawrzeć.

Załóż konto w brief4U

Pamiętaj, dobrze przygotowany brief nie tylko pomaga w stworzeniu lepszych kampanii marketingowych, ale również oszczędza czas, zarówno marketera jak i agencji, który często tracony jest na niepotrzebne doprecyzowywanie szczegółów, kosztem pracy nad możliwie najlepszą ofertą dla Ciebie. Pamiętaj to od jakości ofert jakie otrzymasz w odpowiedzi na Twój brief zależy sukces Twojej marki!

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.