logo
2 lata temu

Mała czy duża agencja reklamowa - jaką wybrać?

Decydując się na rozpoczęcie współpracy z agencją reklamową marketerzy zawsze stoją przed trudnym wyborem: mała czy duża? Odpowiedź na to pytanie może Was zaskoczyć.

Analizując wielkość polskich agencji pod kątem zatrudnienia, można zauważyć wyraźną dominację podmiotów średniej wielkości. Przeciętna liczba osób zatrudnionych w typowej polskiej agencji reklamowej wynosi 15. Zgodnie z informacjami zgromadzonymi na platformie brief4U.com, ponad połowa agencji w Polsce, bo aż 51% z nich, zatrudnia pomiędzy 11 a 50 pracowników.

Drugą co do wielkości grupą agencji są podmioty mikro, czyli przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób, które stanowią aż 38% wszystkich agencji zarejestrowanych na platformie przetargowej brief4U.com, z czego znaczna większość (66%) zatrudnia mniej niż pięć osób. Natomiast największe agencje, zatrudniające powyżej 50 i 100 pracowników, stanowią odpowiednio 6% oraz 5% wszystkich agencji.

Ciekawy obraz rynku przedstawia się również, gdy porównamy rozkład wielkości agencji reklamowych w oparciu o liczbę zatrudnionych pracowników przez agencje zlokalizowane w Warszawie oraz te poza stolicą naszego kraju. Aspekt lokalizacji polskich agencji reklamowych został szczegółowo omówiony we wpisie Lokalizacja agencji reklamowej – czy ma w ogóle znaczenie?

Duże agencje, zatrudniające powyżej 100 pracowników, prawie dwa razy częściej decydują się na prowadzenie swojej działalności właśnie w stolicy.

Przeciwieństwem tego obrazu jest segment małych agencji zatrudniających do 10 osób. Ich udział w bazie serwisu brief4u.com jest wyższy w miastach poza Warszawą niż w samej stolicy, ale jednocześnie dysproporcja ta nie jest aż tak znacząca jak w przypadku wcześniej wspomnianych dużych graczy. Na tej podstawie łatwo nasuwa się wniosek, że to właśnie większa liczba klientów zlokalizowanych w stolicy wpływa na wyższe średnie zatrudnienie w warszawskich agencjach.

Wielkość projektów, jakich podejmują się agencje, jest ściśle powiązana z deklarowaną przez nie wielkością zatrudnienia. W przypadku małych agencji, zatrudniających do pięciu pracowników, dominują projekty z najniższych przedziałów budżetowych - zazwyczaj do 50 000 zł. Agencje reklamowe zatrudniające ponad pięciu, jednak nie więcej niż dziesięciu pracowników, deklarują największe zainteresowanie projektami o budżetach z zakresu 50 000 - 100 000 zł. Te grupy agencji w znacznie mniejszym stopniu wykazują zainteresowanie projektami, w których budżety przekraczają

Odwrotnie sytuacja ta wygląda w przypadku największych graczy - agencji zatrudniających powyżej 50 pracowników. Podmioty te, w zdecydowanej większości, wykluczają realizację mikro zleceń (do 10 000 zł), natomiast deklarują szczególne zainteresowanie projektami wysoko budżetowymi.

Równie ciekawy obraz wyłania się, jeśli ponownie wrócimy do podziału agencji pod względem ich lokalizacji. Agencje zlokalizowane w Warszawie znacznie chętniej podejmują się projektów o wyższej wartości, niż agencje zlokalizowane w pozostałych polskich miastach. Poza Warszawą, ponad 80% agencji deklaruje największe zainteresowanie przystąpieniem do projektów w przedziałach budżetowych 10 000 - 50 000 zł, podczas gdy ponad 80% agencji zlokalizowanych w Warszawie jest zainteresowanych projektami z przedziału budżetowego 10 000 zł - 200 000 zł.

TIP: Przygotowując projekt marketingowy, staraj się dobierać wielkość agencji do planowanego budżetu projektu. Dopasowanie tego elementu może istotnie wpłynąć na zaangażowanie agencji w realizację projektu oraz efektywność jego przebiegu. Dlaczego? Mała agencja może nie poradzić sobie z dużym, złożonym projektem, z kolei mały projekt w dużej agencji może nie być traktowany priorytetowo.

Przedstawiona analiza polskich agencji reklamowych 2021 prezentuje zaledwie część danych gromadzonych na platformie przetargowej brief4u.com, które mogą być niezwykle przydatne w codziennej pracy marketerów. Pokazuje ona złożoność rynku komunikacji marketingowej w zestawieniu z wiedzą, jaką masz na jego temat jako marketer. Zarazem pozwala uświadomić sobie, na ile rozwiązania technologiczne mogą być pomocne i usprawniać poruszanie się po nim.

Właśnie po to, aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji reklamowych, powstała platforma brief4U.com, która w jednym miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji reklamowych wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, brief4U.com pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji pod kątem każdego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i przeprowadzeniu procesu przetargowego.

Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się na brief4u.com i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiała Twoją codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.