logo
3 lata temu

Rodzaje agencji reklamowych 2021: Którą wybrać, aby Twój projekt odniósł sukces?

Wraz z dynamiczny rozwojem nowych mediów i technologii oraz upowszechnianiem się Internetu, znacznemu ożywieniu uległ również rynek podmiotów zarządzających działaniami marketingowymi, w tym w szczególności rynek agencji reklamowych.

Czasy, kiedy to marketerzy sami zajmowali się kompleksową obsługą swoich projektów już dawno odeszły do lamusa. Dynamiczny rozwój kanałów komunikacji marketingowej wymusił na branży powstawanie ściśle wyspecjalizowanych jednostek, które specjalizują się w konkretnych działaniach w ramach szeroko rozumianej komunikacji marketingowej i potrafią szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych oraz potrzeb klienta.

Jednocześnie, wprowadzenie na rynek jeszcze niedawno zupełnie nieznanych nam kanałów komunikacji marketingowej spowodowało, że we współczesnym marketingu często spotykamy się z trudnością dopasowania właściwej agencji reklamowej do specyfiki przeprowadzanego projektu marketingowego.

Tradycyjny podział agencji reklamowych, będącym głównym nurtem w latach 90-tych, na agencje ATL oraz BTL, przy tak dynamicznym rozrastaniu się Internetu i social mediów, stał się lekko podstarzałym i nie aktualnym podziałem. Co więcej, coraz częściej granice pomiędzy tym tradycyjnym podziałem zaczynają się zacierać, a skuteczność każdej z nich budzi coraz więcej wątpliwości. Nowoczesny marketing charakteryzuje bowiem wysoką formą personalizacji, natomiast działania ATL mają na celu budowanie zasięgów i docieranie do jak najszerszego grona odbiorców, przez co często taka promocja trafia do przypadkowych odbiorców spoza grupy docelowej, stając się niedokładną i nieopłacalną kosztowo formą względem potencjalnych zysków.

Dlatego też rozwój digital marketingu stał się również początkiem nowego sposobu myślenia o reklamie, w którym bardzo istotny jest optymalny dobór narzędzi marketingowych skierowanych do ściśle wyselekcjonowanej grupy docelowej. Wszystkie te zmiany mocno odbiły się również na zmianie profili agencji reklamowych.

Agencje zrzeszone vs agencje niezależne

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ok. 1500 agencji marketingowych, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy w zależności od relacji właścicielskich, jakie w nich obowiązują. W ramach tego podziału agencje dzielimy na zrzeszone oraz niezależne. Agencje zrzeszone, zwane również sieciowymi, to duże agencje należące do międzynarodowych holdingów, działające w ramach tzw. grup reklamowych, które w Polsce reprezentowane są przez między innymi:

Agencje niezależne natomiast działają, jak sama nazwa wskazuje, na własną rękę. Dzięki temu nie są one uzależnione od często skomplikowanych i długotrwałych procedur, dlatego też mogą być szybsze i bardziej elastyczne w swoich działaniach. Zazwyczaj też są mniejsze, ale nie jest to regułą.

Agencje marketingu zintegrowanego vs agencje specjalistyczne

Z drugiej strony, agencje możemy podzielić na kolejne dwie grupy, tym razem w zależności od ich specjalizacji i rodzaju świadczonych usług na agencje marketingu zintegrowanego i agencje wyspecjalizowane.

Agencje marketingu zintegrowanego, zwane również agencjami full service, 360° lub omnichannel, to podmioty świadczące niezwykle szeroki zakres usług, często praktycznie całość obsługi marketingowo-PRowej, czyli realizację projektów marketingowych w dowolnej technice na wszelkich możliwych nośnikach reklamowych offline i online, jak również realizację kompleksowych zintegrowanych kampanii 360°.

Agencje wyspecjalizowane natomiast to agencje skoncentrowane na wybranym, konkretnym obszarze usług komunikacji marketingowej. Zaliczamy do nich:

Agencje niszowe: odpowiedź na nowe trendy w komunikacji marketingowej

Komunikacja marketingowa jest szalenie szybko rozwijającą się dziedziną. Nowe kanały dotarcia do konsumentów rozwijają się bardzo dynamicznie. Dlatego też najnowszym trendem jest powstawanie agencji niszowych specjalizujących się w bardzo wąskich, specjalistycznych obszarach, będących odpowiedzią na szybko rozwijające się nowe trendy w komunikacji marketingowej. W ramach tego nurtu możemy wymienić:

Agencje Influencer marketingu, które zajmują się współpracą pomiędzy klientami a liderami opinii, czyli wpływowymi osobami ze świata Internetu. Za omawianymi działaniami stoją youtuberzy, instagramerzy, snaperzy, tiktokerzy oraz blogerzy. Zadaniem agencji influencer marketingu jest dopasowanie produktu klienta do najwłaściwszych influencerów oraz stworzenie strategii i kampanii z liderami opinii wiarygodnymi dla branży, z której pochodzi produkt. Do dodatkowych zadań agencji należy również bieżący kontakt z influencerem, monitoring przebiegu współpracy i weryfikacja zgodności jego działań z umową, jak również negocjowanie stawek wynagrodzenia.

Agencje VR/AR tworzą kampanie marketingowe oparte na technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz wirtualnej rzeczywistości (VR). Wirtualna rzeczywistość to stworzony za pomocą technologii informatycznej trójwymiarowy obraz, który imituje świat realny lub stanowi wizję świata fikcyjnego. Innymi słowy, jest to komputerowo wygenerowany trójwymiarowy świat, który możemy oglądać w 360° za pomocą specjalnych okularów. Natomiast rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która polega na nałożeniu w czasie rzeczywistym elementów świata stworzonego za pomocą komputera na świat realny, widziany za pomocą kamery. Aby z niej skorzystać potrzebujemy smartfon, tablet lub specjalne okulary. Aktualnie obydwie technologie są coraz częściej wykorzystywane w wielu gałęziach biznesu i przemysłu.

Aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji marketingowych powstał serwis Brief4U, który w 1 miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym Brief4U pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji reklamowych pod kątem Twojego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i przeprowadzeniu przetargu.

Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się w brief4U i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiała Twoją codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.