logo
2 lata temu

Rodzaje agencji reklamowych 2022: agencje globalne vs podmioty niezrzeszone

Tradycyjnie znany nam podział agencji reklamowych, na agencje ATL oraz BTL, przy tak dynamicznym rozrastaniu się Internetu i social mediów, stał się lekko podstarzałym i nie aktualnym podziałem. Co więcej, coraz częściej granice pomiędzy tym tradycyjnym podziałem zaczynają się zacierać, a skuteczność każdej z nich budzi coraz więcej wątpliwości. Nowoczesny marketing charakteryzuje bowiem wysoką formą personalizacji, natomiast działania ATL mają na celu budowanie zasięgów i docieranie do jak najszerszego grona odbiorców, przez co często taka promocja trafia do przypadkowych odbiorców spoza grupy docelowej, stając się niedokładną i nieopłacalną kosztowo formą względem potencjalnych zysków.

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ok. 1500 agencji marketingowych, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy w zależności od relacji właścicielskich, jakie w nich obowiązują. W ramach tego podziału agencje dzielimy na zrzeszone oraz niezależne. Agencje zrzeszone, zwane również sieciowymi, to duże agencje należące do międzynarodowych holdingów, działające w ramach tzw. grup reklamowych, które w Polsce reprezentowane są przez między innymi:

Agencje niezależne natomiast działają, jak sama nazwa wskazuje, na własną rękę. Dzięki temu nie są one uzależnione od często skomplikowanych i długotrwałych procedur, dlatego też mogą być szybsze i bardziej elastyczne w swoich działaniach. Zazwyczaj też są mniejsze, ale nie jest to regułą.

Aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji marketingowych powstał serwis Brief4U, który w 1 miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym Brief4U pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji reklamowych pod kątem Twojego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i przeprowadzeniu przetargu.

Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się w brief4U i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiała Twoją codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.