logo
2 lata temu

Specjalizacje agencji – jak je zweryfikować?

Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie niestandardowej analizy polskich agencji reklamowych dotyczącej zweryfikowania ich specjalizacji.

Mocną deklarowaną kompetencją polskich agencji reklamowych jest umiejętność tworzenia strategii - posiada ją aż 67% z nich. Większość agencji deklaruje również kompetencje w obszarach komunikacji cyfrowej oraz, w coraz bardziej pożądanym przez klientów zwłaszcza w czasach pandemii, szeroko pojętym obszarze digital (61%) i social media (54%).

Co ciekawe, ambient marketing znalazł się w końcówce rankingu - tylko 16% agencji deklaruje specjalizację w tym obszarze. Jest to o tyle zastanawiające, że niestandardowe działania marketingowe uważane są przez marketerów za wysoce skuteczne, zgodnie z zasadą “wyróżnij się albo zgiń”.

Komunikacja marketingowa jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną. Nowe kanały dotarcia do konsumentów rozwijają się niezwykle dynamicznie. Dlatego też aktualnym trendem jest powstawanie agencji niszowych - specjalizujących się w bardzo wąskich, specjalistycznych obszarach, będących odpowiedzią na szybko rozwijające się nowe trendy. W ramach tego nurtu widzimy dynamiczny przyrost agencji specjalizujących się w influencer marketingu, które to w ostatnim czasie przykuły uwagę marketerów poprzez działania rozwinięte przez agencję Get Hero, która stoi za sukcesem projektu #Ekipa dla marki Koral. Dynamicznie rozwijają się również agencje specjalizujące się w usługach SEO/SEM czy technologiach 3D (AR/VR), które na potrzeby przedmiotowego raportu, zostały sklasyfikowane w ramach kategorii głównej “Digital”.

TIP: Wybierając agencję reklamową warto pamiętać na jak bardzo szerokim rynku się poruszamy. Poszukując usługodawcy o kompetencjach najszerzej deklarowanych przez agencje, takich jak digital, social media czy design, warto mieć na uwadze wysoką konkurencyjność rynku, ale również wysokie ryzyko trafienia na agencje o niskich kompetencjach w tym obszarze, a świadczącej te usługi ze względu na wysokie zapotrzebowanie na rynku.

Agencje reklamowe, znajdujące się w bazie platformy przetargowej brief4u.com, przeciętnie deklarują posiadanie kompetencji w ramach 5 profili działalności. Jednocześnie, nie obserwujemy wyraźnych zależności pomiędzy lokalizacją agencji, a deklarowanymi przez nią kompetencjami. (Rozkład geograficzny polskich agencji został szczegółowo omówiony we wpisie: Lokalizacja agencji reklamowej – czy ma w ogóle znaczenie? 90% agencji deklaruje specjalizację w maksymalnie 10 profilach działalności, a prawie 40% usługodawców znajdujących się w bazie brief4U.com, możemy określić jako podmioty wysoko wyspecjalizowane, deklarujące kompetencje w maksymalnie 3 obszarach komunikacji marketingowej.

Obraz ten nie powinien być zaskakujący, gdyż również wśród klientów agencji – marketerów, specjalizacja branżowa jest coraz bardziej pożądanym aspektem. Głównym tego powodem jest chęć pracy z osobami bardzo dobrze znającymi specyfikę danego obszaru komunikacji marketingowej.

Analizując wielkości zatrudnienia agencji reklamowych w zestawieniu z deklarowanymi przez nie kompetencjami, w ramach poszczególnych profili komunikacji marketingowej, obserwujemy wysoki poziom specjalizacji głównie wśród mniejszych podmiotów. Wraz ze wzrostem wielkości zatrudnienia, agencje deklarują szersze kompetencje i tym samym możliwość realizacji bardziej złożonych projektów. Natomiast, co jest bardzo interesujące, wśród największych agencji, obserwujemy stosunkowo wysoki udział agencji reklamowych o bardzo wąskiej specjalizacji. Są to głównie podmioty zlokalizowane poza stolicą, które specjalizują się w ramach jednego, czasem dwóch obszarów działalności.

TIP: Zanim zaczniesz poszukiwać usługodawcy, bardzo ważnym aspektem jest wcześniejsze zdefiniowanie Twoich rzeczywistych potrzeb, zakresu planowanych działań i upewnienie się, że zapraszane do przetargu podmioty mają rzeczywiste kompetencje i doświadczenie w pożądanych przez Ciebie obszarach. To z pewnością oszczędzi Twój czas i podniesie efektywność realizowanych działań.

Przedstawiona analiza polskich agencji reklamowych prezentuje zaledwie część danych gromadzonych na platformie przetargowej brief4u.com, które mogą być niezwykle przydatne w codziennej pracy marketerów. Pokazuje ona złożoność rynku komunikacji marketingowej w zestawieniu z wiedzą, jaką masz na jego temat jako marketer. Zarazem pozwala uświadomić sobie, na ile rozwiązania technologiczne mogą być pomocne i usprawniać poruszanie się po nim.

Właśnie po to, aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji reklamowych powstał serwis brief4U.com, który w jednym miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji reklamowych wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, brief4U.com pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji pod kątem każdego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i przeprowadzeniu procesu przetargowego.

Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się na brief4u.com i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiała Twoją codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.