logo
3 lata temu

Ważne fakty, o których powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz współpracę z agencją reklamową - część 1: Lokalizacja agencji

Czy wiesz, że aż 47% wszystkich polskich agencji reklamowych zlokalizowanych jest w Warszawie, a co trzecia z nich świadczy usługi również na rynkach zagranicznych? W Polsce przeciętna agencja zatrudnia 15 osób, ma kompetencje w ramach pięciu specjalizacji marketingowych, a średni budżet realizowanych przez nią projektów wynosi ok. 50 000 złotych.

Rynek komunikacji marketingowej jest szalenie dynamiczny. Nowe kanały dotarcia do konsumentów, szybko postępująca digitalizacja oraz zmieniające się uwarunkowania wymagają od agencji reklamowych ciągłego podnoszenia kompetencji, śledzenia trendów i uczenia się, aby móc jeszcze bardziej efektywnie świadczyć oferowane usługi. Dlatego bardzo ważna dla marketera jest wiedza na temat podmiotów działających na rynku reklamowym, jak również ich kompetencji i skuteczności w działaniu.

Przeciętny marketer wybiera usługodawcę zazwyczaj spośród zaledwie kilku znanych mu agencji reklamowych, co stanowi niecały 1% rynku, na którym obecnie działa ponad 1200 podmiotów. Tak wąskie podejście w wyborze przyszłego usługodawcy przypomina bardziej loterie niż świadomy wybór partnera biznesowego. Warto zatem spojrzeć szerzej na rynek dostępnych podmiotów poprzez wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych. Pozwala to bowiem na wybranie najlepszych usługodawców pod kątem specyfiki realizowanych projektów marketingowych, jednocześnie nie ograniczając się do wąskiego grona agencji reklamowych, które już znamy.

Co więcej, decydując się na podjęcie współpracy z agencją reklamową, aż 66% marketerów opiera swoją decyzję na podstawie pojedynczych i często bardzo wybiórczych opinii współpracowników na temat danego podmiotu. Wyjątkowym aspektem rozwiązań technologicznych jest możliwość szerokiego dzielenia się swoimi doświadczeniami ze współpracy z usługodawcami, z której tak chętnie korzystamy np. w branży turystycznej dzięki platformom booking.com, AirBnB czy Tripadvisor.

Szczególnie w tak dynamicznej przestrzeni, jaką jest strefa komunikacji marketingowej, aktualna wiedza na temat potencjalnych partnerów biznesowych oraz ich rzeczywistych kompetencji i umiejętności może znacznie podnieść efektywność naszych działań i poziom zwrotu z inwestycji w naszą markę lub firmę.

Kim są, czym dokładnie się zajmują, gdzie są zlokalizowane, na jakich rynkach zagranicznych świadczą swoje usługi oraz wiele innych ciekawych statystyk dotyczących rynku polskich agencji reklamowych znajdziecie w naszym najnowszym cyklu “Ważne fakty, o których powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz współpracę z agencją reklamową”. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat lokalizacji agencji reklamowych.

Lokalizacja agencji - na co zwrócić uwagę?

Analizę polskich agencji reklamowych rozpoczynamy od zweryfikowania ich lokalizacji. Rozkład geograficzny agencji z perspektywy siedziby firmy pokazuje zdecydowaną dominację Warszawy. Prawie połowa wszystkich podmiotów zarejestrowanych na platformie brief4u.com, bo aż 47% z nich, zlokalizowana jest właśnie w tym mieście.

img

Nie jest to przypadkowa strategia, gdyż większość dużych międzynarodowych firm, które najczęściej współpracują z agencjami, również zlokalizowała swoje biura w stolicy. Drugim co do liczby agencji miastem w Polsce jest Kraków, w którym możemy znaleźć aż 10% z nich, a podium zamyka Poznań z bazą 8% wszystkich agencji zarejestrowanych na platformie brief4U.com. Pozostałe polskie agencje na swoją siedzibę wybrały duże miasta takie jak Wrocław (6%), Trójmiasto (5%) oraz Łódź (4%).

Omawiając lokalizację polskich agencji reklamowych, nie możemy nie wspomnieć o postępującym trendzie ekspansji międzynarodowej polskich graczy. Prawie 30% z nich swoją działalność opiera już nie tylko na rynku krajowym, ale również świadczy usługi na rynkach zagranicznych.

W ramach rynków najczęściej obsługiwanych przez polskie agencje reklamowe zdecydowanym liderem są Niemcy, gdzie swoje usługi świadczy aż 23% agencji oraz Wielka Brytania, na terenie której swoje działania prowadzi już 17% z nich.

img

O ile rynki Europy Zachodniej są atrakcyjne z punktu widzenia agencji reklamowych i dla wielu z nich stanowią istotną część przychodów, jednak z perspektywy polskich marketerów niejednokrotnie ważniejsze są kraje Europy Centralnej. Wiele międzynarodowych korporacji centralizuje swoje działania marketingowe w ramach regionu CEE i poszukuje usługodawców mających kompetencje i zdolność świadczenia usług na rynkach tego obszaru. Jednak z tym bywa już gorzej. Znalezienie takich usługodawców jest znacznie trudniejsze. Zaledwie 12% polskich agencji świadczy usługi w Czechach, 9% na Słowacji i 8% na Węgrzech. Warto mieć to na uwadze przygotowując projekt marketingowy o skali regionalnej. Aspekt międzynarodowy rodzimych agencji zostanie szczegółowo omówiony w kolejnym wpisie.

TIP: Poszukując usługodawcy miej jak najszerszą perspektywę rynku. Warszawa jest zdecydowanym zagłębiem usługodawców z obszaru komunikacji marketingowej. Ale ponad 50% podmiotów zlokalizowanych poza stolicą jest potężną grupą konkurencyjnych usługodawców, niejednokrotnie wysoko wyspecjalizowanych, których warto również brać pod uwagę realizując projekty przetargowe.

Przedstawiona analiza polskich agencji reklamowych prezentuje zaledwie część danych gromadzonych na platformie przetargowej brief4u.com, które mogą być niezwykle przydatne w codziennej pracy marketerów. Pokazuje ona złożoność rynku komunikacji marketingowej w zestawieniu z wiedzą, jaką masz na jego temat jako marketer. Zarazem pozwala uświadomić sobie, na ile rozwiązania technologiczne mogą być pomocne i usprawniać poruszanie się po nim.

Zaletą platform technologicznych takich jak brief4U.com jest możliwość agregowania ogromnej ilości wiedzy na temat rynku usługodawców i udostępnianie jej w prosty, przyjazny sposób, pozwalający marketerom nie tylko znacznie oszczędzać czas na poszukiwanie usługodawcy, ale również podnieść trafność decyzji biznesowych związanych z ich wyborem.

Właśnie po to, aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji reklamowych powstał serwis brief4U.com, który w jednym miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji reklamowych wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym brief4U.com pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji pod kątem każdego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i przeprowadzeniu procesu przetargowego.

Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się na brief4u.com i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiła Twoją codzienną pracę.


Sprawdź inne wpisy z serii "Ważne fakty, o których powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz współpracę z agencją reklamową":

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.