logo
3 lata temu

Jak zorganizować przetarg marketingowy?

Przetarg marketingowy to świetny sposób na znalezienie najlepszej agencji reklamowej lub specjalisty do prowadzenia kampanii marketingowej. Jak zorganizować przetarg, aby był skuteczny? Poznaj kilka ważnych wskazówek.

W organizacji przetargu marketingowego mogą wziąć udział agencje reklamowe oraz firmy świadczące usługi marketingowe. Celem takiego przetargu jest wybranie najlepszej oferty, która zaspokoi potrzeby firmy. Warto pamiętać o tym, że organizując przetarg, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak zorganizować skuteczny przetarg na usługi marketingowe?

Przede wszystkim należy zacząć od napisania dobrego briefu. O tym jak napisać skuteczny brief marketingowy możecie się dowiedzieć z naszych wpisów Jak dobrze napisać brief dla agencji? oraz Jak napisać skuteczny brief? 5 najczęstszych błędów popełnianych przez marketerów.

Następnie, należy dopasować agencje pod kątem naszego projektu marketingowego. Dopasowanie właściwych, zarówno pod względem wielkości, jak i profilu działalności agencji reklamowych do naszego projektu, daje nam gwarancję, że agencje te na pewno będą posiadały właściwe kompetencje, aby przygotować nam dobrą ofertę. Aby dowiedzieć się, jak skutecznie wybrać najlepsze agencje dowiesz się 3 kroki do wyboru idealnej agencji reklamowej. W obszarze realizacji żmudnego procesu przetargowego od niedawna marketerzy mogą również liczyć na narzędzie służące do efektywnego i optymalnego kwalifikowania dostawców, zautomatyzowanego przeprowadzenia procesu ofertowego, a także do wymiany informacji i w końcu, finalizacji przetargu czy konkursu ofert.

Wybór agencji do przetargu

Przy wyborze agencji do przetargu warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak specjalizacja agencji oraz konkretne obszary komunikacji marketingowej w jakich posiada ona doświadczenie. Warto również zweryfikować czy agencja specjalizuje się w branży, którą nasza firma reprezentuje, gdyż ten aspekt często ma istotny wpływ na jakość zaplanowanych przez nią pomysłów i następnie możliwość ich realizacji. Dobrze jest też sprawdzić, czy agencja należy do organizacji branżowych, jak IAB, SAR itp. – co może wskazywać na spełnianie przez nią standardów narzucanych przez branżę. Pozostałe istotne w wyborze agencji informacje to: liczba zatrudnionych przez nią pracowników, główni klienci oraz otrzymane przez nią w ostatnim czasie nagrody i wyróżnienia

Briefing i debriefing, czyli sprawna komunikacja

Ograniczona komunikacja na linii klient-agencja, to jeden z głównych problemów procesów przetargowych. Niezwykle istotnym, jeszcze przed rozpoczęciem procedury konkursu, jest określenie, kto jest odpowiedzialny za kontakt po obydwu stronach procesu. Wzajemna szczerość i otwartość na dialog, to klucz do sukcesu. Dla agencji kluczowe jest zrozumienie briefu i celu biznesowego, z kolei marketerzy powinni zapewnić agencjom dostęp do potrzebnych informacji w ramach przedmiotu przetargu. Dlatego też najważniejszym elementem usprawniającym komunikację jest brief marketingowy.

Wybór agencji

Ostatnim etapem przetargu jest ocenienie i porównanie przez marketera ofert nadesłanych przez agencje oraz wyłonienie tej, która w najwyższym stopniu spełnia wyznaczone przez nas kryteria. Dlatego, już w pierwszym etapie procesu ofertowego zalecane jest przygotowanie kryteriów wyboru zwycięskiej oferty i procedury informowania o wynikach. Takie podejście znacznie ułatwia i usprawnia dalszy przebieg procesu.

Jeżeli zatem cały proces przetargowy sprowadzimy do jednego miejsca w przestrzeni online, umożliwiającego jego pełną realizację, to oszczędzamy czas nie tylko na przeprowadzenie samego procesu, ale również wybór najlepszych agencji reklamowych pod kątem realizowanych przez nas projektów marketingowych. Dlatego też firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie nowych technologii w procesie ofertowania takich jak brief4U.com oszczędzając przy tym zarówno czas jak i środki finansowe związane z przeprowadzeniem takiego procesu.

Właśnie po to, aby ułatwić Ci poruszanie się po zawiłym świecie agencji reklamowych powstał serwis brief4U.com, który w jednym miejscu skupia wszystkie rodzaje agencji reklamowych wraz z ich pełnym sprofilowaniem. Dodatkowo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, brief4U.com pomaga w dopasowaniu najlepszych agencji pod kątem każdego projektu marketingowego, wspierając Cię równocześnie w przygotowaniu profesjonalnego briefu i przeprowadzeniu procesu przetargowego.

Poszukiwanie agencji reklamowych jeszcze nigdy nie było tak proste! Zarejestruj się na brief4u.com i pozwól, aby nowoczesna technologia ułatwiała Twoją codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami. Dodatkowo subskrybenci otrzymują dostęp do dodatkowych materiałów.